Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Win 8 Püf Noktaları ve Optimizasyon

Anasayfa > Genel, Seo > Win 8 Püf Noktaları ve Optimizasyon

Windows 8’e yeni geçtiyseniz veya geçmeyi düşünüyorsanız, çok bilinmeyen bu 5 işlevi mutlaka deneyin

1. Internet Explorer 10’da sekmeleri göstermek

IE10’un “Windows 8 arayüzüne” sahip sürümü, sekmeleri sadece parmağınızı ekranın üst tarafından aşağı doğru çektiğinizde gösteriyor. Dokunmatik bir ekranınız yoksa bu parmak hareketini farenizle taklit edebiliyor, farenin sağ tuşuna tıklayabiliyor veyaWindows+Z tuşlarına basabiliyorsunuz.

2. Tarayıcı pencereleri arasında geçiş

Tarayıcı sekmelerini açıp aralarından seçim yapmak yerine, aralarında tek tek geçiş yapmanız mümkün. Bunun için CTRL+TAB klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Sekmeler arasında geriye doğru geçiş yapmak için CTRL+SHIFT+TAB klavye kısayolunu kullanmanız yeterli olacaktır.

3. Programları kapatma

Windows 8 uygulamaları (eski adıyla “Metro uygulamaları”), tüm ekranınızı kaplayarak çalışıyorlar. Bu uygulamaların bir başlık çubuğu, dolayısıyla pencerelerin sağ üst köşesinde görmeye alıştığımız kapatma düğmeleri yok.

Microsoft, Windows 8 uygulamalarını açık bıraksanız da performansınızın düşmeyeceğini söylüyor. Ancak yine de bir Windows 8 uygulamasını kapatmak isterseniz, bunu parmağınızı ekranın üzerinden en altına çekerek yapabilirsiniz. Aynısını fareniz ile de deneyebilirsiniz: Farenizi ekranın en üst tarafına götürün ve işaretçiniz küçük bir ele dönüştüğünde tıklayarak aşağı doğru çekin.

4. Görev çubuğuna ulaşma

Dokunmatik ekrandaki bir Windows 8’de en zor hareketlerden bir tanesi, şu an çalışan uygulamaları gösteren çubuğu açmak. Dokunmatik ekranlarda parmağınızı sol taraftan sağa doğru biraz çekmeniz yeterli. Ancak bunu doğru miktarda yapmanız önemli.

Bu işi dokunmatik olmayan bir ekranda fare ile yapmak daha da zor. Ancak bu işlevi bir klavye kısayoluyla çağırmanız da mümkün:Win+TAB tuşlarına bastığınızda son uygulamalarınız görünür hale gelecektir.

5. Kalan pili görme

Windows 8, varsayılan olarak cihazınızın pilinin kaç saatinin veya dakikasının kaldığını göstermiyor. Kalan pil ömrünü görmek için parmağınızı sağ taraftan içeriye doğru sürebilirsiniz. Böylece Charms çubuğu ile beraber ekranınızın sağ alt tarafında kalan pil simgesini görebileceksiniz.

Kalan pil simgesini görmek için en kısa yol ise Win+D tuşlarına basarak masaüstünü çağırmak. Böylece sağ alttaki pil simgesini görebilirsiniz.

Windows 8 de GodMode Özelliğini Aktif Etme

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8’i daha önceki sistemlerin geliştirilmiş bir versiyonu olarak düşündüğümüz zaman Windows 7’de karşımıza çıkan birçok özelliğin yeni işletim sistemiyle de karşımıza çıkmasını beklemek çok yanlış olmaz. Özellikle birçoğumuzun bilmediği ama Windows 7’de olan GodMode özelliği de bunların arasında.

Windows Vista da dahil olmak üzere birçok Windows sürümünde mevcut olan gizli GodMode özelliği bilgisayarınızın tüm ayarlarına erişim sağlayan özel bir klasörden başka bir şey değildir. Açıkçası gizli GodMode klasörüne başka bir ad vermemiz gerekirse sanırım daha gelişmiş bir denetim masası dememiz yanlış olmayacaktır.

Gizli GodMode klasörü; yönetim araçları, işlem merkezi, tarih ve saat, aygıt yöneticisi, renk yönetimi ve işletim sistemi üzerinde bilinen diğer tüm özelliklerin bir arada bulunduğu bir bölümdür.

Açıkçası yeni başlayanların Windows 8 GodMode menüsünü kullanmalarını tavsiye etmiyorum çünkü menü altında bulunan bazı özellikler işletim sistemine ait bazı performans ve verimlilik özelliklerini etkileyebilecek türden.

Peki Windows 8 üzerinde GodMode özelliğini aktif etmek için ne yapmamız gerekiyor? Aslında bu işlem gayet kolay. Tek yapmanız gereken Windows masaüstünde bir klasör oluşturmak ve oluşturduğunuz klasörün adını aşağıdaki kod ile değiştirmek:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Klasörün adını değiştirdikten sonra Enter tuşuna bastığınızda karşınıza Windows denetim masasına benzer bir simgeyle GodMode menüsü gelmiş olacak.

VE EN ÖNEMLİSİ

Windows 8 kullanıyorsanız virus programı yüklemenize gerek yoktur. İcinde hazır kurulu olan Windows Defender, kötü amaçlı yazılımlara karşı Microsoft Security Essentials ile aynı düzeyde koruma sağlar.

Microsoft Security Essentials uygulamasını Windows 8 ile kullanamazsınız, ancak kullanmanız da gerekmez; Windows Defender zaten eklidir ve kullanılmaya hazırdır.

Ekleyen : - Tarih: 29 Kasım 2013 - 00:24 - Okunma Sayısı : 12 views
Google
almanya çet odaları

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız